facebook

Plechárna Černý Most

English

Divočina

Zkroťme divočinu, neničme ji

Vedle Plechárny leží nevyužívaný prostor, kam se při stavbě sídliště navážel přebytečný materiál. Vzniklo tak místo nahromaděné zeminy, suti a panelů, které časem porostlo náletovými stromy a keři. Nevzhlednému samozvanému parku, o nějž se nikdo nestaral, se začalo říkat Divočina. Místo se zanášelo odpadky a lidé se mu začali vyhýbat. První plány na změnu Divočiny z místa hrůzy na místo odpočinku se objevily s otevřením Plechárny v roce 2013.

Ale až o tři roky později se začalo vážně jednat o svěření území do péče Praze 14 kulturní. Divočina nepatřila nikomu, teď by měla patřit všem. Magistrátu se zalíbil nápad na revitalizaci zóny za aktivní účasti místních. Cílem není Divočinu zlikvidovat, zabetonovat a zapomenout na ni, měla by se změnit v prostor, kam lidé budou rádi chodit a na jehož vzniku se sami budou podílet. Divočinu by tak měla čekat proměna v relaxační zónu s možností sportovního vyžití.

V roce 2017 se věci daly do pohybu. Během květnové akce Černý Mošt mohli lidé diskutovat o tom, co by se s Divočinou mělo stát. Představy se různily, ale shodovaly se v plánu na proměnu místa v zónu pro aktivní odpočinek. Projekt finančně podpořil magistrát a plány pro revitalizaci začali připravovat architekti ze studia Archwerk. Na podzim se po konzultacích s dendroložkou vykácela část dřevin a prostor se tak prosvětlil. Došlo i na hrubé terénní úpravy a budování cest a užitkových ploch. Počítá se s lavičkami, hřištěm na petanque a dalším zařízením pro sportovní aktivity[1] .

Protože místo má vzniknout nejen pro lidi, ale také s pomocí lidí, proběhnou na jaře 2018 dvě dílny, při nichž budou moct místní přiložit ruku k dílu a podepsat se tak na vzniku nového odpočinkového prostoru pro rodiny, seniory i teenagery. První dílna je naplánována na duben, druhá na květen. Pokud by ale někdo měl zájem zapojit se již dříve, může se ozvat na mail monika@praha14kulturni.cz. Autoři projektu uvítají jak nápady, tak silné ruce, které pomůžou s jarním sekáním trávy nebo dalšími úpravami před samotnou realizací.