facebook

Plechárna Černý Most

English

Divočina a Ko-ko-komunitní kurník

Zkroťme divočinu, neničme ji! 

Vedle Plechárny leží nevyužívaný prostor, kam se při stavbě sídliště navážel přebytečný materiál. Vzniklo tak místo nahromaděné zeminy, suti a panelů, které časem porostlo náletovými stromy a keři. Nevzhlednému samozvanému parku, o nějž se nikdo nestaral, se začalo říkat Divočina. Místo se zanášelo odpadky a lidé se mu začali vyhýbat. První plány na změnu Divočiny z místa hrůzy na místo odpočinku se objevily s otevřením Plechárny v roce 2013.

Ale až o tři roky později se začalo vážně jednat o svěření území do péče Praze 14 kulturní, příspěvkové organizace, která již v té době provozovala (a stále provozuje) Kulturní dům Kyje. Divočina nepatřila nikomu, teď by měla patřit všem. Magistrátu se zalíbil nápad na revitalizaci zóny za aktivní účasti místních. Cílem není Divočinu zlikvidovat, zabetonovat a zapomenout na ni, měla by se změnit v prostor, kam lidé budou rádi chodit a na jehož vzniku se sami budou podílet. Divočinu by tak měla čekat proměna v relaxační zónu s možností sportovního vyžití.

V roce 2017 se věci daly do pohybu. Během květnové akce Černý Mošt mohli lidé diskutovat o tom, co by se s Divočinou mělo stát. Představy se různily, ale shodovaly se v plánu na proměnu místa v zónu pro aktivní odpočinek. Projekt finančně podpořil magistrát a plány pro revitalizaci začali připravovat architekti ze studia Archwerk. Na podzim se po konzultacích s dendroložkou vykácela část dřevin a prostor se tak prosvětlil. Došlo i na hrubé terénní úpravy a budování cest a užitkových ploch. 

Protože místo má vzniknout nejen pro lidi, ale také s pomocí lidí, proběhly na jaře 2018 dvě dílny, při nichž mohli místní přiložit ruku k dílu a podepsat se tak na vzniku nového odpočinkového prostoru pro rodiny, seniory i teenagery. A tak teď máme v Divočině petanque s možností zapůjčení koulí na Plechárně, bosonohou stezku, domeček pro hmyz nebo hru pro děti se zvířátky. 

 

Ko-ko-komunitní kurník aneb Plechárna má slepičky! 

Deset slepic už nemusí snášet nesnesitelné podmínky velkochovu. Zachránili jsme je a postavili jsme jim zbrusu nový kurník hned vedle Plechárny. Na jaře 2019 jsme uspořádali crowdfundingovou kampaň na Hithitu a nalezli adoptivní rodiče deseti slepicím, které celý svůj život prožily v halách bez denního světla a na prostoru, kde se nemohly ani otočit, natož si svobodně zahrabat v hlíně nebo zakdákat na sousedy.

„Komunitní kurník není jenom dobrým skutkem, představuje také cestu, jak dětem ze sídliště ukázat hospodářská zvířata, se kterými se běžně do kontaktu nedostanou, a přiblížit jim život na venkově,“ říká Monika Hillebrandová, vedoucí Plechárny. Přispěvatelé si mohli vybrat z různých odměn od pohlazení slepičky až po možnost pojmenování.

Takže teď v kurníku hřadují Laura, Peťula a Jenda. Zbylé slepice si pojmenovaly adoptivní rodiny, které se v péči o zvířata střídají. Monika Hillebrandová se navíc pravidelně s rodinami schází. 

 

Kurník jsme stihli postavit v srpnu 2019 a na jeho stěnu jsme umístili tabulku se jmény dárců. Jsme rádi, že se nám podařilo skrze crowdfunding získat prostředky a rozšířit záběr našich činností. Slepičky teď svým adoptivním rodinám snášejí vajíčka a za to získaly nejen spokojenější život, pořádný prostor k životu, ale také výhled do parku a oblibu okolí, které se na ně chodí dívat. Kurníků totiž mezi paneláky na Černém Mostě opravdu moc není. Děkujeme tedy ještě jednou všem přispěvatelům, že nám pomohli nejen zachránit slepičky, ale také obohatit život na sídlišti. Popelíme se štěstím!