facebook

Plechárna Černý Most

English

Andrea Kosařová

Už se těším, až se na Plechárně naučím jezdit na skejtu.

Jmenuji se Andrea a do KD Kyje a na Plechárnu mě nalákal nový projekt, který budu rozjíždět. To, co dělá Praha 14 kulturní, se mi líbí, a chtěla jsem být součástí jejích aktivit. Zajímá mě rozvoj komunit a setkání generací. V téhle práci vidím obrovský smysl, a to mě baví.

Dostala jsem se na místa, kde žádné komunity nefungují, a byla jsem i tam, kde jsou vztahy dobře rozvinuté. Rozdíl mezi těmi místy je propastný. Komunita je pro mě pocit, že jsem něčeho součástí a jsem za to tím pádem určitým způsobem zodpovědná, což je podle mě velmi důležité pro psychickou pohodu a životní stabilitu. Rozvoj komunity pro mě tedy znamená především rozvíjení kvality života.

V KD Kyje otevíráme nový volnočasový klub. Víc času ale strávím na Plechárně, kde taky kromě volnočasového klubu začínáme s ping pongem, otevřenou dílnou a skejťáckým klubem.

Už se těším, až se naučím na skejtu. Jsem snowboarďačka, na prkně jsem jezdila od dvanácti. Tehdy snowboard v Česku ještě nikdo neměl! Teď chci zkusit skejt a ukázat, že to není elitářská záležitost, ale že si to všichni místní teenageři mohou užít.

Je totiž fajn dát volnému času nějaké směřování, cestu, smysl, důstojnost a možnost výběru. Chci nabídnout prostor teenagerům, kteří se zatím jen poflakují a zabíjí čas, aby se ho naučili pořádně využít. Myslím si, že je potřeba dát mladým lidem široké možnosti výběru a ulehčit jim k těmhle možnostem přístup.

Kreativitě popustíme uzdu v dílně, kde můžeme vytvořit a opravit prakticky cokoli, co účastníky napadne. Budeme spravovat, upravovat, předělávat. Už nebude nutné vyhazovat rozviklanou oblíbenou židli, v dílně ji opravíme. A také rozjedeme specializované workshopy. Ale to až na přání vás, kdo za námi přijdete!