facebook

Plechárna Černý Most

English

Dana Kozáková

Na farmu do Prahy.

U rybníka Čeněk v zahrádkářské kolonii na Praze 14 najdete místo plné zvířat, takové, jaké by člověk čekal až za hranicemi hlavního města. Hospodářství a nebo farmičku, jak sama říká, vede Dana Kozáková a čeká tu na všechny dětské zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o českém venkově, domácích zvířatech a nebo se projet na koních. Věnují se tu totiž i hipoterapii.

„Miluju děti a to byla moje motivace,“ vysvětluje v sobotním odpoledni Dana Kozáková, jak se stalo, že otevřela farmu veřejnosti. Děti z Prahy se totiž na venkov dostanou jen málokdy a s domácími zvířaty se mnohdy setkají jenom v leporelech.

Farmička, kterou na internetu najdete jako JK Čeněk, je takovou zoo z české kotliny. Ve výbězích se tu krmí strakatá prasátka a nebo koza, které je už patnáct let, takže se stala zasloužilou nájemnicí farmičky. Najdete tu i ovce, slepice, husy, morčata nebo králíky. „Mým cílem je, aby děti zvířata poznaly,“ dodává Kozáková. A daří se jí to. Pomáhá jí tu osm dobrovolnic a farmička je otevřená každou sobotu. Dvakrát do týdne tu navíc čtyři koníci vozí děti s handicapem. Jmenují Šimonek, Atosek, Májinka a Piškotka a v létě se vydávají na pastvu i do parku u Čeňku, samozřejmě vždycky přivázaní. Nejsou to ale jen koně na promenádování, majitelka se s nimi pravidelně účastní závodů v Dolních Počernicích, odkud si odnesli už pár ocenění.

„Fungujeme bez dotací. Na chod nám stačí láska ke zvířatům a příspěvky, které od návštěvníků dostaneme,“ vysvětluje Kozáková a kolem nás skáče Sany, obří fenka bernského salašnického, která se vždycky chce mazlit. Farmička vzkvétá a našla si své příznivce, kteří se sem vracejí. „Dělám to jenom ze svého srdce a svýma rukama,“ dodává Kozáková.

Výlet na farmičku si můžete udělat třeba v sobotu, to mají otevřeno pro veřejnost. Cestou se stavte občerstvit v kavárně na Plechárně, která je jen kousek od hospodářství. Více informací najdete na zde.