facebook

Plechárna Černý Most

English

Jiří Feřtek

Patriot Prahy 14 a vášnivý cykloturista.

Změnilo se to tu k lepšímu, Praha 14 našla svého patriota v Jiřím Feřtkovi

„Já to tady pamatuju, když to tu byly samý jámy. Byla to hrozná krajina, matka tu honila ovády. Tady bylo smradu a much,“ říká Jiří Feřtek, který je už sedmnáct let v důchodu, ale má víc nápadů než kdejaký dvacátník. Na setkání dorazil na svém elektrokole, kávu odmítl, protože chce žít zdravě, a v podpaží měl kroniku Kyjí, kterou sám napsal. Tenhle aktivní člen Klubu seniorů, který už šéfoval několika hotelům, si na Praze 14 vlastníma rukama postavil dům a chce, aby se tu všem žilo lépe.

Proto také věnoval Plechárně šlapací čtyřkolku. „Moje představa je, že Plechárna bude střediskem zábavy, kde kromě jiného bude možné si půjčit i sportovní vybavení. Jsem cyklofanda a moje vize je, že cyklosport by se měl provozovat od pěti do devadesáti,“ vysvětluje Feřtek, proč se rozhodl, že čtyřkolku, kterou mu věnoval známý, aby ji daroval nějaké neziskovce, předal právě Plechárně. A zatímco zasloužilý občan Prahy 14 přibližuje své záměry, někdo si už čtyřkolku půjčil a projíždí s ní kolem nás.

A věnováním sportovního vybavení Jiří Feřtek končit nechce. V hlavě má další nápady a plány, jak ze čtrnáctky udělat příjemnější místo pro život. Rád by viděl více laviček třeba u rybníka v Kyjích, více odpočinkových míst a naučné jezírko s brouzdalištěm pro matky a jejich ratolesti. Rád by se taky prošel po obnovených stezkách mezi okrajovými čtvrtěmi Prahy. Představitelům Prahy 14 už také představil svůj nápad na sochařské sympozium, které by do městské části přivedlo umělce.