facebook

Plechárna Černý Most

English

Karolína Chloubová

Černý Most má bylinkovou zahrádku. Vznikla z čirého nadšení.

Dřív to bylo nepoužívané zarostlé pískoviště, dnes tu rostou bylinky a okrasné květiny. Karolína Chloubová proměnila nevzhledný kout za panelovými domy v ulici Kpt. Stránského v místo, kam se vydávají lidé z okolí třeba pro meduňku anebo mátu. „Bylo to neudržované, zanedbané pískoviště. Viděla jsem v tom potenciál pro pěstování bylinek,“ vzpomíná Karolína na dobu, kdy se musela dívat na nevyužívaný kus zeleně. „Když jsem se sousedy o svém nápadu mluvila, říkali mi, že to nemá cenu, protože lidé zahrádku zničí,“ vypráví nadšená zahradnice. Na nejhorší scénář ale nedošlo a bylinková zahrádka letos obrazila již počtvrté.

Karolína je členkou Strany zelených, pracuje v Agentuře pro sociální začleňování a je lektorkou komunikace s tělesně postiženými. „Zajímá mě, co se děje na Černém Mostě, ráda se tu zapojuji do rozvoje veřejného prostoru,“ vysvětluje. Právě proto, že jí život v městské části není lhostejný, zahrádku před nikým nezavírá. „Vím o sousedkách, které sem chodí pro bylinky do polévky,“ usmívá se.

Karolínina maminka a další sousedky sem zasadily i okrasné květiny, ale ty Karolínu moc nezajímají. „Nedají se jíst,“ směje se. Projekt si Karolína zaplatila sama, protože chtěla hezké okolí svého domu. Se sázením pomáhali přátelé i kolemjdoucí děti, část hlíny dodala Plechárna, které zemina zbyla ze zakládání vlastní komunitní zahrady.

Zpočátku zahrádka vyžadovala péči, ale teď ji stačí zalévat, když přijdou sucha. Rostou tu meduňka, máta, libeček, pažitka, rozmarýn nebo šalvěj. „Znám jeden výborný recept se šalvějí,“ dělí se Karolína o své nápady. „Stačí šalvěj nasekat, osmažit na másle, posolit, popepřit a promíchat s bramborovými noky. Může se přidat parmazán. Výsledek je skvělý!“

Karolína žije na Černém Mostě už dvanáct let a rozhodně se neplánuje stěhovat. „Zvedla se tu životní úroveň, je tu park, spousta zeleně a Plechárna nabízí různé aktivity. Bydlím sice dál od centra, ale kvůli přírodě mi to za to stojí,“ říká.