facebook

Plechárna Černý Most

English

Martina Vaňková

Na Černém Mostě se pomáhá dětem z celého Česka

„Člověk musí něco dělat, aby byl v životě užitečný,“ říká Martina Vaňková, která před pěti lety založila pražskou odnož celosvětové nadace Kiwanis. Ta vznikla před více než sto lety v Chicago a sdružuje lidi, kteří chtějí pomoct svému okolí. V pražském Kiwanisu se dvanáct členů soustředí zejména na pomoc dětem, ať už v nemocnicích, dětských domovech nebo azylových domech.

Martina Vaňková dlouho pracovala ve školství. Když se přestěhovala na Černý Most, nebavilo ji dojíždět do práce na Smíchov, a tak si na sídlišti otevřela masážní a kosmetický salón Estetika. V oboru má dvacetiletou praxi a v salónu se věnuje terapii těla, jak sama říká. Nabízí mnoho typů masáží, od lymfatických, přes shiatsu až po reiki. Také pracuje s lidmi v teplé vodě, věnuje se aquahealingu a watsu.

V roce 2013 založila s přáteli Kiwanisu Golden Prague. „Někteří lidé mají život těžší než my. Vždycky mě potěší, když vybereme prostředky, které pomohou,“ vysvětluje Vaňková. Občas práci v salónu propojí i s činností v Kiwanisu. Každý rok před Vánoci pomáhá dětem z Dětského domova Charlotty Masarykové na Zbraslavi. Děti namalují svá vánoční přání, která Martina Vaňková pověsí na vánoční strom ve svém salónu a klienti pak dětem dárky kupují.

Důležitá je spolupráce Kiwanisu a Thomayerovy nemocnice. Nejen dobrovolníci, ale také seniorky z místní charity a vězenkyně ze Světlé nad Sázavou šijí bílé panenky, na kterých doktoři vysvětlují dětem, kde je budou operovat. Psychiatři zase hračky používají při komunikaci s nejmladšími pacienty. A hlavně je zde dostávají malí pacienti na hraní. Panenku dostanou po příchodu do nemocnice, sami si jí pomalují a po odchodu z nemocnice si jí odnesou s sebou. Kiwanis také pořádá jednorázové sbírky, třeba na invalidní vozík pro konkrétní dítě. Do práce nadace se může zapojit kdokoli, podmínkou ale je, aby členství navrhl některý ze stávajících členů. Pak následuje rok, během kterého uchazeč o členství zjišťuje, jak by se nejlépe mohl angažovat. „Práce pro klub je někdy náročná, ale výsledek má vždycky smysl,“ říká zakladatelka pražského Kiwanisu, jehož heslo je: Pomáháme rádi. 

Pokud chcete Kiwanisu přispět, může poslat jakoukoliv částku na účet č. 670100-2213815253/6210

Více informací na www.kiwanis.cz.