facebook

Plechárna Černý Most

English

Míla Divišová

Zakladatelka diskusně tvůrčí skupiny Babinec. 

V Babinci se schází nejen důchodkyně

Když Míla Divišová venčila svého psa Kaštánka, potkala další pejskařky, které si posteskly, že na Černém Mostě není žádný program pro starší ženy. Míla to změnila a už tři roky funguje diskuzně tvůrčí Babinec.

Kolektiv přibližně deseti žen se každý čtvrtek schází v Kavárně Maňána, kde si nejen povídají, ale také vyrábí – třeba brože nebo náramky z korálků. „Byly jsme převážně pejskařky, chodily jsme po sídlišti, občas se potkávaly, ale znaly jsme se jen podle jmen našich pejsků,“ vzpomíná Míla. „Nakonec nás pejsci dali dohromady,“ usmívá se. První setkání bylo nesmělé. Potom se ale mezi ženami vytvořily přirozené vztahy, nic nuceného, všechny do klubu chodí, protože se chtějí potkávat s ostatními. Míla na každé setkání připraví nějaké vyrábění.

Ale také společně chodí na koncerty, navštěvují muzea nebo akce pořádané Kavárnou Maňána, a dokonce už společně jely na zájezd pronajatým minibusem. „Ráda bych do budoucna zavedla i společné procházky po okolí v pravidelném čase.“ vysvětluje Míla. „Dnes už to není jen o mně, Babinec vytváří každá z nás a některé se aktivně podílejí na společném programu,“ doplňuje.

„Jsem ráda za všechny, které jsem mohla potkat. Jsou to úžasné ženy, vedeme osobní rozhovory, sdílíme smutek i radost,“ říká Míla a přidává, že by ráda inspirovala další lidi, aby zakládali a vedli podobné skupiny, kde důležitou roli hrají osobní vztahy. „Zavoláme si, staráme se o sebe. Každá z nás má něco na srdci, s čím se potřebuje svěřit,“ vysvětluje Míla. Proto ani neusiluje o to, aby byl její klub co největší. „V menší skupině se vztahy lépe vytvářejí.“