facebook

Plechárna Černý Most

English

Luděk Makový

Pravého odborníka na výšivky najdete na Černém Mostě. Je to pan Makový. 

Nadšenci do výšivek mají svou Mekku na Čeňáku

Pravého odborníka na výšivky najdete na Černém Mostě. Je to pan Makový. Se svou ženou prodává potřeby pro vyšívání už patnáct let, sedm z toho na Černém Mostě. „Abych v tom obchodě nevypadal jako nýmand, začal jsem vyšívat taky. Žena, která vyšívá odjakživa, mě k tomu přivedla,“ vzpomíná pan Makový na začátky obchodu. Nejprve totiž rámoval obrazy, ale nakonec se nechal inspirovat a taky vzal jehlu do ruky. A šlo mu to.

Za ty roky se kolem obchodu vytvořila společnost nadšenců do vyšívání. Spřátelili se, scházejí se a dobře se navzájem znají, jsou černomosteckou výšivkovou rodinou. „Často se za mnou zastaví a kecáme spolu,“ říká pan Makový. V okolí žádný podobný obchod není a příznivce vyšívání k panu Makovému láká široký sortiment, ve kterém se dá najít snad všechno potřebné.

Popularita si ale vzala svou daň. Pana Makového obchod zaměstnává natolik, že už dva roky nic nevyšil. To ale neznamená, že by to zapomněl. Dokáže poradit všem, kteří se o vyšívání zajímají. „Ze začátku měly některé ženy problém s tím, že jsem muž a že vyšívám. A nejen to, ještě víc je překvapilo, že jim s vyšíváním budu radit zrovna já.” Netrvalo ale dlouho a zákaznice pochopily, že pan Makový je ve vyšívání minimálně stejně zkušený jako ony.

Svou první výšivku si cení na desítky tisíc korun. „Začal jsem s obrazem páva, toho jsem vyšíval několik hodin denně asi tři měsíce,“ vzpomíná pan Makový, který své práce a práce své ženy vystavuje v obchodě.

Jak na vyšívání

Nejde vzít kus látky a bavlnky a prostě začít vyšívat. Nebo jde, ale musíte to pořádně umět. Pro ty, kteří začínají, jsou lepší předtištěné obrázky. Ale i ty se dělí na jednodušší a složitější. Zatímco ty pro začátečníky vám ukáží každý čtvereček připravený pro steh, ty pro pokročilé už žádné vodítko neposkytují. Je potřeba cvičit představivost, aby výšivka vyšla.

Když už se člověk cítí jistější, může přejít na vyšší dívčí ve vyšívání. Tou je čistá látka, na jejímž obalu jsou vyznačené barvy, podle kterých se vyšívá. Potom přichází nejtěžší možnost. Čistá látka a fantazie autora. Vytvoření vlastního obrazu ale vyžaduje kromě zručnosti ještě výtvarný talent.

Ačkoli vyšívání většinou baví ženy, které tuto ruční práci vnímají jako rodinnou tradici, obchod je otevřený všem nadšencům, těm zkušeným i těm, kteří chtějí začít. Pan Makový dává začátečníkům pětiminutové školení. „Proto, pokud zvažujete, že začnete vyšívat, nebojte se a přijďte za mnou do obchodu. Všechno podstatné vám vysvětlím. Začít s tím může opravdu každý,” dodává pan Makový.