facebook

Plechárna Černý Most

English

Pavel Trefný

Z Vinohrad na „Čerňák“ – Pavel Trefný stěhování nelituje.

Když kazatel Církve bratrské Pavel Trefný dostal v roce 2004 nabídku, aby vybudoval křesťanskou komunitu na Černém Mostě, setkal se doma nejprve s odmítnutím. Manželce se tenkrát ještě šedivé sídliště nelíbilo a nepřála si, aby se čtyřčlenná rodina stěhovala z centra na periferii. Nakonec ale svolila a rodina se zabydlela v panelákovém bytě na Černém Mostě.

„Pocházím z vilkové čtvrti v Podolí, nedokázal jsem si představit, že bych bydlel v paneláku,“ vzpomíná Pavel Trefný. Ale stalo se, a rodina se tak paradoxně dostala i blíže k přírodě. „Ráno se podívám z okna a na parkovišti hopsá zajíc, v místním rybníčku žijí nutrie. Když se jdu proběhnout na Čihadla, potkám srnku, bažanta nebo volavku,“ libuje si kazatel.

Zapadnout mezi místní

I když je teď Pavel Trefný na Černém Mostě doma, nejprve bylo potřeba zapadnout do místní komunity. Nově příchozím radí, aby si pořídili pejska, skateboard nebo děti. „Tak se dostanete do komunit pejskařů a skejťáků, kterých je na Černém Mostě požehnaně, nebo do společnosti maminek s dětmi, které vyrážejí na četná dětská hřiště,“ vysvětluje.

Podpora komunity

Zároveň se rozhodl, že je nutné nejen zapadnout mezi starousedlíky, ale také pro místní komunitu něco udělat. Kromě bohoslužeb a aktivit spojených s církví se vrhl na vzdělávání. Uspořádal několik akcí v angličtině pro místní základní školy a mládeži se věnuje dál.

Navíc tu vede místní pobočku Royal Rangers. Organizace vznikla v půlce minulého století v USA
a klade si za cíl rozvíjet děti ve čtyřech dimenzích života – po fyzické, duševní, duchovní a sociální stránce. Podobá se skautům a má připravit mladé na život a naučit je pomáhat.

Za pozornost stojí i dobrovolný úklid sídliště, pro který Pavel Trefný získal členy církve. „Rozhodli jsme se, že půjdeme naše sídliště uklidit. Už jsme to udělali několikrát. Na úřadě jsme vyfasovali modré pytle a vyrazili jsme do terénu. Líbilo se to i našim dětem, které si sbírání odpadků oblíbily a občas žadoní, abychom šli zase sbírat,“ směje se.