facebook

Plechárna Černý Most

English

Útěky Josefa Brykse

V současnosti nesou všechny ulice na Černém Mostě II (kromě Chlumecké) jméno některého z letců, kteří za druhé světové války vstoupili do řad britského letectva Royal Air Force (RAF) a statečně bojovali proti nacistickému Německu. 

Nejdelší a nejklikatější je ulice s názvem Bryksova. Život Josefa Brykse, po kterém je pojmenována, bohužel moc dlouhý nebyl, ale rozhodně přinesl spoustu nečekaných zákrut a zatáček. 

Josef Bryks se narodil 18. března 1916 v obci Lašťany u Šternberka jako sedmé z osmi dětí hanáckého rolníka Františka Brykse a jeho ženy Anny, rozené Nasvetrové. Po maturitě na obchodní akademii v Olomouci nastoupil v roce 1935 na armádní školu pro jezdecké důstojníky v Košicích. Po jejím ukončení studoval na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě v kurzu pro poručíky jezdectva. Během studia v letech 1936 až 1937 přestoupil k letectvu. Sloužil poté u 5. pozorovací letky 2. leteckého pluku v Olomouci. Od roku 1937 si dále zvyšoval svou specializaci v prostějovském leteckém učilišti pro poručíky letectva. Pilotní výcvik ukončil 21. září 1938, u 33. stíhací letky téhož pluku se hlásil 30. září. 

V březnu 1939 se oženil s první ženou Marií. V polovině dubna 1939 byla československá branná moc německou protektorátní správou rozpuštěna a Josef Bryks byl z úvazku propuštěn na trvalou dovolenou. Jako voják byl samozřejmě nepotřebný, chuť bránit svou milovanou vlast ho ovšem neopouštěla. V rámci Protekorátu Čechy a Morava to ale nebylo možné.

Bryks pomáhal s organizováním útěků československých pilotů z protektorátu do Polska. Sám se k útěkům nepřipojil, jelikož s manželkou Marií čekali dítě. Dcera se jim narodila v září 1939, dva dny po porodu  však zemřela. I bez tohoto neštěstí však jejich manželství nebylo šťastné a možná i to byl moment, který ovlivnil jeho rozhodnutí odejít za hranice a připojit se k tvořící se československé armádě ve Francii. 

Zaujal vás příběh Josefa Brykse? Věříme, že ano a máte chuť dozvědět se o něm víc. Naše hra Útěky Josefa Brykse vám to umožní. Projdete se nejdelší ulicí na Černém Mostě, budete hledat jednotlivá stanoviště, plnit bojové úkoly a zjistíte, kolika různými (a leckdy neuvěřitelnými) způsoby se dalo uprchnout ze zajetí. Jdeme na to! 

 

Co budete potřebovat: 

– telefon se čtečkou QR kódů nebo vytištěné materiály ke hře (k vyzvednutí v Kavárně)

– dva listy papíru minimálně velikosti A5, můžou to být i noviny 

– papír velikosti minimálně A6, na který se dá psát

– tužku nebo propisku 

– foťák (není nutný)

– dezinfekci na ruce

– 90 až 120 minut času

– mapu s přehledem všech stanovišť (ke stažení zde & případně mapy.cz zde)

Prosíme o dodržování platných vládních nařízení.

Hra začíná v ulici Bryksova kousek od křižovatky s Bobkovou. Hledejte místo z fotografie a na něm QR kód. Další informace a úkol se dozvíte z něj, nebo z vytištěných materiálů.