HISTORIE

Nejprve to byla kotelna, později sloužila budova jako autoservis, v roce 2013 se ale Plechárna proměnila v komunitní centrum Prahy 14 se širokou nabídkou aktivit, kavárnou a volnočasovou halou. Tehdy dali hlavy dohromady starosta Prahy 14 Radek Vondra a ředitel příspěvkové organizace Praha 14 kulturní David Kašpar a vymysleli pro Plechárnu nový osud.

Základní myšlenkou bylo vytvořit místo pro setkávání a volný čas. Již od počátku se měli do plánování zapojit místní obyvatelé. Městská část Praha 14 svěřila Plechárnu příspěvkové organizaci a na jaře 2013 se poprvé sešli obyvatelé, aby mohli přispět do diskuze o tom, jakým směrem by se měla Plechárna vydat a jak by měla vypadat. Proběhly také workshopy pro děti a místní mládež. Na mladou generaci se při budování Plechárny nesmělo zapomínat. Už kvůli tomu, že budova sousedí se skate parkem, který se tak měl rozšířit o kryté sportoviště ve volnočasové hale.

Plechárna rostla s lidmi, kteří do ní začali přicházet.

Poprvé se Plechárna otevřela široké veřejnosti v září roku 2013. Tehdy byla industriální budova jen po hrubé rekonstrukci a stále hledala své využití. Nebyla to ale netrpělivost realizátorů, co otevřelo dveře Plechárny. Byl to další krok v rozšíření spolupráce s místními, aby tak vzniklo komunitní centrum na míru. Centrum, kam by chodili rádi.

Už od počátku se počítalo s krytým skateparkem, pravidelnými sportovními kurzy i jednorázovými akcemi. V roce 2013 se ve velké hale už boxovalo, proběhl koncert Kühnova dětského sboru, z hudebních zkušeben se linuly melodie a v klubovně se konverzovalo v angličtině.

Po prvním roce fungování k radosti všech, kteří i v zimě mezi zmrzlými plechy trávili čas, městská část podnikla důležitý krok a Plechárnu zateplila. Ten samý rok se také vybudovala nová vzduchotechnika. V roce 2015 následovala rekonstrukce vnitřních prostor Plechárny. Změnily se interiéry, ubyly sice hudební zkušebny, ale zato přibyly ateliér, malý sál a sdílená kancelář. Otevřely se nové šatny se sprchami a kavárna se taky proměnila k lepšímu.

V roce 2016 Plechárna znovu uvítala obyvatele Prahy 14. Část pravidelného programu se obnovila a čekalo se pouze na velké finále, kterým bylo dokončení podlah v halách. I bez skateboardingové haly však Plechárna ožila. Už potřetí se tu konala sousedská slavnost Černý mošt a poprvé tu lidé mohli ochutnat jídla z celého světa na food festivalu Setkání chutí. První kávu zase uvařili v tréninkové kavárně Plechárna pod taktovkou neziskové organizace Neposeda.

Plechárna se proměnila za pouhé tři roky v centrum, které chce oživit bydlení na Praze 14 a dát místním důvod, aby tu zůstávali a chodili sem s přáteli, posílali svoje ratolesti na sportovní nebo umělecké aktivity a hlavně se tu setkávali.